« Svibanj 2024 »

Svjetski dan zaštite okoliša - 6. svibnja 2024.
Autor: Nada Topić, 8. 5. 2024.

Učenici 6. c i 6. d razreda na nastavi Prirode, odlučili su obilježiti ovaj dan i pokazati da svatko može dati svoj doprinos očuvanju prirode i i zaštite okoliša. Radionicom recikliranja svojih starih majica koje u svom sastavu imaju plastiku, poliestere, poliamide i druge umjetne materijale, učenici su dali novi život te od njih izradili ukrasne jastuke različitih boja, oblika i motiva. Učenici su pokazali svoja znanja u šivanju i kreativnosti te pokazali veliki interes za učenjem krojenja, šivanja u smjeru poduzetništva.

Ljudi oduvijek koriste odjeću za zaštitu od vremenskih neprilika. Odjeća je postala i simbol društvenog statusa. Pored prirodnih materijala odjeća sadrži sve više umjetnih (plastičnih) materijala. Ubrzano se razvija tekstilna industrija jer ljudi pod utjecajem mode nepotrebno mijenjaju odjeću i obuću. Procjenjuje se da će se u Europi do 2030. količina tekstilnog otpada povećati za više od 50 posto.

Za odgovorno i održivo gospodarenje otpadom najvažnije je sprječavanje njegovog nastanka tj. ponovna uporaba predmeta.

Kada bi svaka osoba na zemlji svaki dan učinila samo jednu stvar kako bi pomogla okolišu, mogli bismo promijeniti tijek klimatskih promjena i sačuvati naš planet za generacije koje dolaze.

Pripremila: Žana Milat, uč. mentor