« Svibanj 2024 »

Školska ekskurzija u Italiji
Autor: Nada Topić, 3. 7. 2023.

Učenici od 5. do 8. razreda koji pohađaju izbornu nastavu talijanskog jezika  posjetili su Italiju od 26. do 29. 6.2023. godine. Na putovanje su otišli s učenicima OŠ kraljice Jelene te iskoristili priliku za ugodno druženje i nova prijateljstva. Posjetili su dvorac Miramare u blizini Trsta, baziliku svetog Antuna u Padovi, Uživali su u atrakcijama zabavnog parka Gardaland. Zadnji dan putovanja posjetili su Arenu i Julijinu kuću u Veroni, te uživali u pravoj pizzi iz krušne peći i sladoledu u Sirmioneu. Svoje dojmove je podijelila s nama učenica 5. razreda Nada Benzon.

Anet Plenković Račić, prof. tal. jez.

PUT U GARDALAND

Na trodnevnom putovanju u Italiju, na koje su samo učenici s izborne nastave talijanskog jezika išli, cijeli jedan dan bio je posvećen glavnom odredištu našeg putovanja, Gardalandu.
     Prvi dan krenuli smo iz Solina rano ujutro u ponedjeljak (26. 6.) u 5:30. Prvo smo posjetili u dvorac Miramare, u Trstu. Bio je predivan. U Trstu sam naučila dvije nove riječi na talijanskom: dvorac – castello i gospoda – gentiluomini. Nakon Trsta smo krenuli prema Padovi, gdje smo obišli baziliku sv. Antuna Padovanskog. Onda smo oko 8 sati došli u hotel Antares, Villafranca di Verona . Tu sam naučila tri nove riječi: izlaz – uscita, gazirana voda – acqua frizzante i konobar – cameriere.
 Drugi dan smo nakon doručka krenuli prema Gardalandu, jednom od najposjećenijih zabavnih parkova u Europi. Naučila sam jednu novu riječ: slushy (eng.) – granita. Tamo smo išli na neke od ovih vožnji: Mammut, Blue Tornado, Raptor, Oblivion, Jumanji... Nakon vožnji, svi smo se uputili u Gardalandov aquarium „Sea Life“. Tamo sam vidjela razne morske životinje kao što su: ribe, morski psi, raže, morski konjici, morski lavovi...
Treći dan smo se rano ujutro odjavili iz hotela, pa smo pošli u Veronu. Tamo smo vidjeli dvor muzeja „Casa di Giulietta“. Imali smo slobodnog vremena za kupiti suvenire i prošetati se po piazzama. Onda smo otišli u Sirmione, mali poluotok poznat po velikim kuglama sladoleda. Tamo smo imali ručak (pizzu) pa smo imali slobodnoga vremena za probati sladoled i kupiti suvenire (kao u Veroni). I napokon, došli smo kući u 1:30 ujutro (29. 6.)
     Na kraju bih se zahvalila mojoj profesorici Anet i profesorici Vlatki što su nas vodile na ovo divno putovanje, a također se zahvaljujem našoj vodički Ines, što me je naučila stvarima koje prije nisam znala, a i što nas je vodila po Italiji sva 3 dana. Zahvaljujem se i vozačima što su nas vozili kroz Italiju svaki dan. Jako mi se svidjelo i rado bih išla opet!

Nada Benzon, 5. r.