preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vjekoslav Parać Solin

Login

Ispis potvrda
Pitaj? Ne skitaj!


"Pitaj? Ne skitaj!" je online savjetovalište NZZJZ-a gdje učenici mogu postavljati pitanja na koja će im odgovor dati stručnjaci za mentalno zdravlje. 

Sigurna mreža - Kviz

Online nastava

Arhiva - online nastava

eTwinning

EU - Kutak za učenje

 

Hrabri telefon

Sponzori i donatori

Školski projekti

Čuvari baštine

Tiramoli malih Solinjana

SHE projekt

Salonapolis

COVID-19

Istražili smo...

Pitaj ravnatelja

Za roditelje

Brošura

Priloženi dokumenti:
Vatrogasci-edukativna brosura.pdf

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 29. 10. 2012.

Ukupno: 428370
Ovaj mjesec: 2472
Ovaj tjedan: 1044
Danas: 61
Vijesti i obavijesti - školska godina 2023./2024.
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
GeoNight - Geografska pauza za kavu i čaj / Geographical Coffee Break & Tea Party
Autor: Nada Topić, 15. 5. 2023.


 

Ove smo godine prvi put obilježili Geonight, Međunarodnu noć geografije. Riječ je o međunarodnoj manifestaciji koja podrazumijeva istovremenu organizaciju različitih događaja širom svijeta s ciljem promicanja geografskih koncepcija, istraživanja te geografije općenito. Budući da je engleski globalni jezik, a geografija (kao prirodna i društvena znanost) daleko nadilazi proučavanje mjesta, postoji snažna korelacija između ova dva nastavna predmeta. Stoga su naši učenici sudjelovali u izradi i prezentaciji ovog projekta i na engleskom jeziku. 
Sudjelovalo je ukupno 15 učenika od 6. do 8.razreda u sklopu dodatne nastave iz navedenih nastavnih predmeta: Geografije i Engleskog jezika. Uloga učenika bila je prezentirati radove svojim vršnjacima, učenicima drugih razreda i školskoj zajednici te svojim primjerom,  pokazati primjenu teorije u praksu.   


GEOGRAFIJA

Na dodatnoj nastavi Geografije, učenici su istraživali sve o porijeklu čaja i kave te na zabavan način svoja saznanja prikazali pomoću  PowerPoint prezentacije. Istražili su koliko se godišnje u svijetu proizvede kave i čaja te koji su najveći proizvođači ovih popularnih napitaka. Prilikom izlaganja, na geografskoj karti su naizmjenično pokazali najveće proizvođače i objasnili zašto je najveća proizvodnja moguća upravo u tim državama. U svom su istraživanju otkrili da su Skandinavci najveći kavoljupci na svijetu.  Glavni ciljevi aktivnosti su promocija Geografije i njezine važnosti u svakodnevnom životu te poticanje učenika na primjenu stečenih znanja kroz nastavu Engleskog jezika i Geografije u specifičnim situacijama čime se poboljšavaju vještine cjeloživotnog učenja. Ujedno se ističe važnost timskog rada i aktivnog sudjelovanja učenika škole u stvaranju ugodnije atmosfere za učenje, druženje i kreativno stvaranje. Učenici koji su sudjelovali u izradi i izlaganju PowerPoint prezentacije, te izradi plakata za GeoNight su učenici Noa Gogić, Roko Matić i Arien Vuković (6.a). Ostali učenici koji su sudjelovali u izlaganju i istraživanju su Marko Radnić i Marco Vugrin (6.b), Mijo Burov, Luka Buzov Matuzović, Iva Gujić, Gita Kovačević i Damjan Popić (7.d).

 

     

IN ENGLISH, PLEASE!
 
U okviru dodatne nastave Engleskog jezika, učenici su učili o povijesnom, kulturološkom i geografskom porijeklu čaja, uz njegovu socijalnu vrijednost i utjecaj na društvo što je kasnije učenik Karlo Ergović (8.c) i prezentirao u vidu PowerPoint prezentacije. Zatim su istraživali pojam čaja(nke) kao društvene konvencije u britanskom društvu te o posebnom načinu i vremenu ispijanja u usporedbi s Hrvatskom. Učenik Bepo Parać (8.c) svojim je plakatom slikovito prezentirao razlike u običajima dviju zemalja. Istaknuo je kako se u Engleskoj čaj pije s mlijekom i medom, a vrijeme za čaj nije samo u 17h poslijepodne, već- uvijek! Daljnjom kontrastivnom analizom, utvrđeno je da Hrvati u stanci ipak preferiraju kavu. Stoga je učenica Lana Strunje (8.c) pojasnila pojam stanke za kavu kao hrvatske društvene norme te svojim plakatom ilustrirala i informirala ostale o brojnim vrstama kave. Navela je i često korištene idiome u engleskom jeziku koji se odnose na riječi čaj i kava te objasnila njihovo značenje u svakodnevnom govoru. 
 
 
Jedan od ciljeva ove aktivnosti bio je približiti učenicima kulturu i društvene norme zemlje  engleskog govornog područja (UK) kroz jezik koji uče u školi kao 1. strani jezik te ih usporediti s vlastitim što rezultira razvojem međukulturne komunikacijske kompetencije te prihvaćanja i uvažavanja različitosti.  Osim razvoja vještine komunikacije na stranom jeziku u okviru javnog nastupa, učenici su svojim radovima zapravo pokazali primjer dobre prakse te svoje vršnjake potaknuli na učenje s razumijevanjem odnosno logičko povezivanje usvojenih sadržaja iz više nastavnih predmeta, u ovom slučaju Geografije i Engleskog jezika. Ovim projektom također je istaknuta važnost poznavanja engleskog jezika kao određene jezične putovnice za put oko svijeta.
 

Na kraju manifestacije, učenici su pripremili kavu i (engleski) čaj te ih propisno poslužili sudionicima događaja. Degustacijom, svi su mogli uživati u plodovima svog rada - doslovno! GeoNight završio je kvizom, a najuspješniji su nagrađeni kolačima.



Voditeljice aktivnosti: 
Nina Žurić Grubišić, prof. geografije
Ivana Polić, prof. engleskog jezika

 

Life is like a cup of tea…

It's all in how you make it!

 

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju