« Svibanj 2024 »

Žene u sportu - Posjet Streljačkom društvu Dalmacijacement
Autor: Nada Topić, 24. 3. 2023.

Streljačko društvo Dalmacijacement (Solin) dobitnik je niza društvenih i sportskih priznanja, s najboljim sportskim uspjesima u streljaštvu u Republici Hrvatskoj. Žene su u ovom sportu puno uspješnije u odnosu na muškarce. Tema našeg izvanučioničkog susreta i predavanja bile su žene u sportu. Na radionici održanoj 4. ožujka 2023. su sudjelovale učenice polaznice Rukometne grupe i Ritmičko-plesne grupe, dvije naše učenice članice streljačkog društva (Karmen Ivić i Hana Grubić) te naša bivša učenica Lea Maslov. Učenice su se imale priliku najprije upoznati sa streljaštvom kao sportom. Predavanje je održala naša kolegica računovotkinja Sandra Pavlić. Sandra je bivša streljačica koja je paralelno sa zavidnom sportskom karijerom završila i Ekonomski fakultet. Potom je predavanje održala naša profesorica TZK-a Suzana Ćoko-Vulikić. Suzana je prošla sve segmente u sportskoj karijeri, od profesionalne igračice – reprezentatativke, trenerice do profesorice. Učenicama su naglasile kako je upravo bavljenje sportom važno jer nas sport izgrađuje kao osobe, te nam pomaže u svim segmentima života da ojačamo kao pojedinci. Zatim je profesorica TZK-a Lucija Prnić održala predavanje o Ivani Hirschmann, prvoj profesorici Tjelesne i zdravstvene kulture u Hrvatskoj. Upoznale smo učenice i s onom manje lijepom stranom sporta, tužnom pričom o jednoj o najpoznatijih atletičarki Marion Jones. Nakon predavanja svi zajedno zaputili smo se u streljanu, gdje smo uz pomoć i demonstraciju naših učenica Karmen Ivić i Hanne Grubić, te Lee Maslov isprobali pucati iz pištolja i zračne puške u mete. Nekim učenicama bio je to prvi posjet streljani, a nekih se streljaštvo kao sport toliko dojmilo, da su se prijavile za prvi probni trening. Više o ovoj aktivnosti pročitajte OVDJE.

Pripremile: Lucija Prnić, mag. cin. i Suzana Ćoko-Vulikić, prof.