« Svibanj 2024 »

Projektni dan - Međunarodni dan žena
Autor: Nada Topić, 8. 3. 2023.

Povodom Međunarodnog dana žena predstavili smo aktivnosti ovogodišnjeg školskog projekta Slavne žene. Izložba radova i prezentacija aktivnosti održana je u  atriju škole. Prezentacija se sastojala iz dva dijela: izložbeni dio i izvedbeni dio.

IZVEDBENI DIO

Program je vodila učenica 8. c razreda Lucija Dujić.

Učenica 6. b razreda Vana Jurec (klarinet)

Učenica 5. a razreda Petra Lišnjić kao Dragojla Jarnević (mentorica: Lara Leskur)

Učenica 5. a razreda Paula Bašić kao Ivana Brlić-Mažuranić (mentorica: Lara Leskur)

Učenica 8. b razreda Hanna Grubić kao Marija Jurić Zagorka (mentorica: Lara Leskur)

Učenica 6. a razreda Helena Višić kao Vesna Parun (mentorica: Lara Leskur)

Učenice su istražile život i rad hrvatskih književnica i na temelju istraživanja pripremile monologe koje su izvele kostimirane kako bi i vizualno dočarale duh vremena u kojem su živjele i stvarale književnice.

Pjesmu Vesne Parun "Djedove obrve" Izvela je Nada Benzon (5. d), mentorica: Nada Topić

Učenici 3. a razreda izveli su Znakovnu abecedu (mentorica: Ines Popović)

Učenici su naučili znakovnim jezikom izraziti svoje ime i nekoliko pozdrava. Poticaj za ovu aktivnost bio je život gluhonijeme hrvatske slikarice Slave Raškaj.

Ema Musić i Ana Milković (8. b) predstavile su prezentaciju pod nazivom Prava žena (mentorica: Ljuba Barun Čolak)

Vana Jurec i Marta Škiljo (6. b) predstavile su prezentaciju o Ivani Hirschmann, prvoj učiteljici tjelesne kulture u Hrvatskoj (mentorica: Lucija Prnić)

Josipa Škiljo (6. b) prestavila je prezentaciju o atletičarki Marion Jones (mentorica: Suzana Ćoko Vulikić)

IZLOŽBENI DIO

Izložba crteža Portreti slavnih žena s motivacijskim porukama (nastavnica likovne kulture Sanja Mirošević i psihologinja Josipa Vukman) – portrete su izrađivali učenici 7. i 5. razreda. Učenici 7. razreda s psihologinjom su osmislili motivacijske poruke. Portreti prikazuju poznate hrvatske i svjetske umjetnice, znanstvenice, sportašice, aktivistkinje (Marie Curie, Rosa Parks, Frida Kahlo, Jane Austin, Dina Levačić, Dora Pejačević, Ivana Barlić-Mažuranić, Marija Jurić Zagorka, Slava Raškaj, Amelia Earhart, Coco Chanel, Anne Frank…)

Izložba Pop art prikaz slavnih žena (crteži učenika 8. razreda, Sanja Mirošević, prof. lik. kult.)

Izložba fotografija  Između svjetla i sjene – izložene su autorske fotografije učenica 8. a razreda inspirirane radom fotografkinje Marije Braut (Nada Topić, stručna suradnica knjižničarka).

Život cvijeća Dore Pejačević (učiteljica Lada Vukman): plakat. Učenici 3. b razreda samostalno su istraživali život skladateljice Dore Pejačević i rezultate svog istraživanja prezentirali drugim učenicima. Različitim tehnikama izrađivali su cvjetove koji se spominju u skladbama Dore Pejačević "Život cvijeća" (ruža, karanfil, đurđica, visibaba, krizantema, ljiljan, ljubičica, potočnica)  te sastavljali rečenice kako isto cvijeće živi u našim životima (Sveti Ante u ruci ima ljiljan. Karanfile su dijelili radnici za Praznik rada…)

Slava Raškaj: Znakovni jezik (logopedinja Diana Burazin, učiteljice Ivona Bašić i Ines Popović) i izložba crteža Voda. Inspirirani životom i djelom gluhonijeme hrvatske slikarice Slave Raškaj učenici 4. d i 3. a razreda su učili znakovni jezik i slikali tehnikom akvarela motiv vode i lopoča.

J. K. Rowling: Quidditch (Metloboj):  plakat (Učenici 6. a, Anamaria Al Shawwa, prof. eng. jez.) Istražujući život i rad engleske književnice autorice serije knjiga o Harryju Potteru - J. K. Rowling, učenici su izradili plakat s pravilima igre Metloboj. Samu igru poštujući pravila odigrali su u školskoj dvorani. Metle za igru donacijom je osigurala Čistoća Split.

M. Sišul: Motivi iz bajke: izložba crteža 1. b razreda (učiteljica Jelena Žunić) Učenici 1. b razreda s učiteljicom Jelenom Žunić sudjelovali su u radionici Slikam poput Mirne Sišul. Inspirirani maštovitim svijetom ove hrvatske suvremene slikarice, naslikali su vlastite crteže s citatima iz bajke te objavili digitalnu slikovnicu. QR kod vodi do poveznice na slikovnicu.

Dina Levačić – Zaplivaj za snove: karta (učiteljice Ivona Bašić i Petra Petrić, učenici 4. a razreda). Učenici su istraživali sportske uspjehe hrvatske plivačice Dine Levačić i na geografskoj karti označili morske kanale i lokacije koje je preplivala uz podatke o plivačici i njenim rezultatima.

Ivana Brlić-Mažuranić: Kad si sretan i sunce za tobom žuri: izložba straničnika (Ivana Polić, prof. eng. jezika) učenici 3., 5. i 6. razreda izrađivali su straničnike (bookmarks) s motivima iz djela Ivane Brlić Mažuranić. Kao motivaciju za izradu straničnika gledali su animirane filmove na engl. jeziku nastale prema djelima I. B. Mažuranić.

Maria Skłodowska Curie: žena znanstvenica: plakat i izložba modela atoma radija i polonija (Žana Milat, prof. kemije i biologije). Učenici 7. razreda su istražili život i ulogu Marie Skłodowske  Curie kao žene dobitnice dviju Nobelovih nagrada, zatim ulogu otkrivenih kemijskih elemenata u liječenju bolesti te su izradili power point prezentaciju i plakat u digitalnom alatu Canva koje su i predstavili na nastavi Kemije. Istraživanjem uloge i važnosti otkrivenih kemijskih elemenata, radija i polonija izradili su  modele njihovih atoma (pizza model) te ih pronašli u Periodnom sustavu elemenata. Izradili su 3D osobne iskaznice radija i polonija - kako su radij i polonij dobili imena, odredili im položaj (grupe i periode), maseni i atomski broj, izračunali broj protona, elektrona i neutrona, valenciju i agregatno stanje, te proučili izotope navedenih elemenata.

SRETAN MEĐUNARODNI DAN ŽENA!