« Svibanj 2024 »

Istražujem poput znanstvenika - Naša gošća učiteljica kemije
Autor: Nada Topić, 23. 1. 2023.

Učenici 3. a razreda s učiteljicom Ines Popović, na nastavi Prirode upoznali su što je istraživanje. U goste su pozvali učiteljicu kemije Žanu Milat koja im je dala odgovore i na druga pitanja: od kojih se etapa sastoji istraživanje, što je pokus, kako je biti znanstvenik, koju zaštitnu opremu mora imati i kojim priborom se služe znanstvenici u laboratoriju? Kako bi potakla učenika na istraživački pristup učiteljica Žana je s učenicima izvela zanimljivo istraživanje temeljeno na kemijskom pokusu. Učenici su postavili istraživačko pitanje: Kako iz tvrde sjemenke kukuruza (kokice), uz dovod topline, naraste velika bijela pahuljasta čestica? Učenici su izveli pokus zagrijavanja kokice u epruveti, bilježili opažanja, crtali kokicu na početku i na kraju pokusa te izveli zaključak. Unutar svake kokice nalazi se malo vode. Kako se kokice zagrijavaju, voda u tekućem stanju unutar jezgre mijenja se u vodenu paru i daje veliki pritisak na vanjski pokrov sjemenke - ljusku. Pritisak raste dok jezgra ne eksplodira, razbijajući tijelo kokice i dopuštajući vodenoj pari da izlazi. Pri tome se unutarnji dijelovi jezgre ispuhuju zrakom i šire u pahuljaste kokice što se vidi kao iskakanje kokice. Rezultate svog istraživanja učenici će predstaviti roditeljima.

Pripremila: Žana Milat, prof.

Kukuruz_kokicar.docx (27.76 KB)