« Svibanj 2024 »

Pisma sjajnim ženama koje su ušle u povijest
Autor: Nada Topić, 13. 5. 2022.

Polaznice Radionice kreativnog pisanja napisale su pisma sjajnim ženama koje su ušle u povijest zahvaljujući svojim postignućima. Prolistale su nekoliko knjiga i slikovnica ove teme, a zatim izabrale sugovornicu kojoj su napisale pismo. Neka njihova pisma i poruke pročitajte u nastavku.

Draga Dora Pejačević,

ovdje Katja iz Solina. Čujem  da voliš svirati, i ja volim svirati, ali ne znam baš tako kao ti. Volim pijanistice i skladateljice poput tebe. Još čujem da su tvoje skladbe jedne od najvrjednijih u ovom dijelu Europe i još mnogo toga... Pa svaka ti čast i puno pozdrava od mene!

Katja Matić, 3. b

*Dora Pejačević (1885. - 1923.) bila je hrvatska pijanistica i skladateljica.

Draga Qui Jin,

želim ti zahvaliti što si se žrtvovala za žene, jer da nisi, vjerojatno bi i dan danas mučili nedužne žene. Divim ti se zbog tvoje hrabrosti, snage i volje da promijeniš taj zakon. Želim imati tvoju snagu i hrabrost jer takve žene zaslužuju biti zapisane u svim knjigama. Želim znati je li bilo teško učiti žene borilačkim vještinama. Da mogu, došla bih bar na jedan dan da vidim što radite. Šaljem ti veliki pozdrav iz Hrvatske i želim ti samo još reći da se isplati boriti za pravdu!

Katarina Kapitanović, 4. b

*Qui Jin rođena je u Kini 1875. Borila se protiv okrutne tradicije prema ženama kojima su se povezivala stopala kako ne bi rasla (malena stopala smatrala su se lijepima).

Draga Valentina Tereškova,

jako mi se sviđa ideja da posjetiš svemir. Ići u svemir je i moj san. Voljela bih znati kako si se osjećala dok si bila u svemiru. Jako, jako, jakooo me zanima kako iz svemira izgleda Zemlja, možda i Mjesec. Mislim da je odlično što si ispunila svoju želju ili bolje rečeno san. Još me zanima da li u svemiru vrijeme prolazi brže, nisam sigurna u to, ali želim provjeriti,

Ema Ribičić, 4. b

*Valentina Tereškova (1937., Rusija) bila je prva žena u svemiru.

Draga Coco,

pišem ti iz Solina, gradića u Hrvatskoj. Oduševljena sam tvojim modnim dodacima i modernom odjećom. Dokazala si da uvijek treba biti uporan i hrabar. Ponosna sam što si promijenila mnoga pravila odijevanja. Voljela bih da se jednom nađemo i zajedno dizajniramo odjeću. Htjela bih da me naučiš po koju stvar i tehniku. Tvoja moda se proširila cijelim svijetom. Zahvaljujući tebi sada smo mi žene modernije. Svojom samouvjerenošću poučila si nas da smo svi jednako lijepi. Puno sam ti zahvalna. Žena kao ti zasluženo je zapisana i zapamćena.

Puno pozdrava,

Paula Bašić, 4. a

*Gabrielle "Coco" Chanel (1883. – 1971.) bila je francuska modna kreatorica i pionirka u svijetu mode.

Draga Florence.

ja sam Ivna. Imam nekoliko pitanja:

Zašto ste baš htjeli raditi u bolnici?

Što ste htjeli biti kad ste bili dijete?

Koji sport Vam se sviđa?

To su sva pitanja.

Pozdrav!

Ivna Đukić, 3. a

*Florence Nightingale (1820. – 1910.) bila je engleska bolničarka, statističarka i utemeljiteljica modernog sestrinstva.

Bok Edith!

Ja sam Karmen. Pišem ti iz Solina. Saznala sam da si bila meteorologinja. Čula sam da si 1975. godine otputovala na Antartiku. Sigurno je to bio jako dobar izlet. Bila si znanstvenica koja je proučavala nebo. Čula sam da si bila prva meteorologinja s Novog Zelanda.

Bok!

Karmen Zeljković, 4. b

*Edith Elizabeth Farkas (1921. – 1993.) bila je znanstvenica i meteorologinja, prva novozelandska istraživačica na Antartici, ukazivala je na oštećenja ozonskog omotača.