« Svibanj 2024 »

Financijska pismenost - PŠ Vranjic
Autor: Nada Topić, 4. 2. 2022.

Projekt Financijska pismenost osnovnoškolaca provodi Udruga Ekonomska klinika već šestu godinu za redom. S obzirom na trenutnu situaciju u vezi s epidemijom korona virusa, radionice su prilagođene tako da se mogu izvoditi i na online način. To je bio povod da se naša Škola uključi u provođenje projekta.
Koncept samog projekta sastoji se od četiri radionice koje pokrivaju financijske i ekonomske teme. Radionice su namijenjene učenicima drugih i trećih razreda osnovne škole.
Teme koje se pokrivaju radionicama su:
1. Želje i potrebe
2. Novac, valute i kartice
3. Banke, štednja i krediti
4. Pametni potrošač

Prve radionice u drugom i trećem razredu provedene su u PŠ Vranjic. Radionica započinje osnovnim pojmovima financijske pismenosti – POTREBA i ŽELJA. Nizom slika učenike se  potiče na razmišljanje i usvajanje razlika između potreba za življenje i želja koje nam donose zadovoljstvo.
Nakon toga zaigrali smo igru DAN-NOĆ, ali smo koristili  upravo naučene pojmove, pri čemu je DAN-POTREBA, a NOĆ-ŽELJA.
U sljedećem zadatku učenici su raspolagali s  BUDŽETOM od 100 kn. Trebali su izdvojiti što trebaju kupiti za osnovne životne potrebe i koji iznos novca će namijeniti za štednju ili donaciju.
Naši učenici su dobili i DNEVNIK TROŠENJA NOVCA u koji će zapisivati svaki dan bar jednu stvar koja je taj dan kupljena u njihovom kućanstvu, a trebaju ga, ispunjenog, donijeti na sljedeću radionicu.

Pripremile: Diana Burazin i Josipa Vukman