20 000 milja pod morem
Autor: Helena Elez, 11. 4. 2017.

Roman „20 000 milja pod morem“ Julesa Verna, svjetski poznatog francuskog pisca napisan je još u 19. stoljeću. Knjiga govori o čudnovatom kapetanu Nemu i njegovim zarobljenicima: doktoru Aronnaxu, njegovu slugi Conseilu i harpunašu Nedu Landu. Oni u podmornici Nautilus pokušavaju zaroniti na najveću moguću dubinu pri tome istražujući sva čuda i bogatstva podvodnog svijeta. Pisac je pisao knjigu tako da bude zanimljiva svima od ljubitelja beletristike i pustolovnih romana do vrsnih poznavatelja botanike i zoologije, a sadržavala je i za ono vrijeme najnovije spoznaje o geografiji, fizici, matematici i balistici. Također se često spominju mnoga djela poznatih književnika i umjetnika od antičkih do modernih vremena. Roman je odličan ali zahtjevan za čitanje.

Helena Elez, 8. c