Koji dan obilježavamo danas?
Autor: Anja Maslov, 30. 5. 2017.

Najčešće nismo dobro obaviješteni o svjetskim i međunarodnim danima pa ih i ne obilježavamo. Mislim da bismo trebali biti više osviješćeni pa ću ovaj tekst posvetiti danima koji su iza nas, ali i onima koji nam se bliže, a mogu nas sve osvijestiti o zdravlju, zajedništvu i rasnoj diskriminaciji.

15. svibnja – Međunarodni dan obitelji
Zar uopće postoji taj dan? Niste jedini! I ja po prvi put čujem za ovakav dan, ali on ima svoju važnost. U svijetu danas ima dosta obitelji koje nažalost nisu potpune, razlog tomu može biti smrt jednog od članova ili napuštanje obitelji od strane jednog od članova. No svejedno, bez obzira na cjelovitost, obitelji je obitelj. Naravno ta riječ nije samo riječ ona je nešto puno veće od toga. Svaki čovjek ima pravo na obitelj, na zajedništvo koje će mu uvijek pružiti potporu i zaštitu. Moramo biti zahvalni na svojoj obitelji i razumjeti one koji je nemaju.

25. svibnja – Dan Afrike
Kontinent koji je poznat po nepreglednoj pustinji Sahari, lavovima i ostalim divljim životinjama, prekrasnim turističkim destinacijama.   Afrika je naseljena većinom crnačkim stanovništvom koje je, nažalost, rasno diskriminirano. Afrika nas asocira i na siromašnu izgladnjelu djecu koja traže pomoć, ali Afrika nije jedino mjesto na kojem takva djeca odrastaju. Na tom velikom kontinentu ima puno lijepih stvari, mjesta i zanimljivih kultura. Iako nije baš popularna turistička atrakcija, ja bih ju voljela posjetiti.

31. svibnja – Svjetski dan ne pušenja
Ovaj dan posebno smatram važnim jer ukazuje na brigu o našem zdravlju. Oko 1,3  milijarde aktivnih je pušača u svijetu. Pušenje postaje biti sve normalnije i prirodnije, a kako i ne bi bilo kad djeca od  malih nogu postaju pasivni pušači. Bar na ovaj dan zaštitite sebe i nemojte zapaliti cigaretu. Zaštitite barem svoju djecu.

To bi bilo sve! I ne zaboravite ,,proguglati“ i otkriti koji dan danas obilježavamo. Ja ću Vam pomoći i reći da je 5. lipnja Dan okoliša, a 8. lipnja  Dan oceana. Kao eko škola nadam se da ćemo obilježiti te važne dane.

Anja Maslov, 7. c