Pred. nastava 2020./21.

Savjeti logopeda
Svjetski dan autizma - 2. travnja
Autor: Nada Topić, 31. 3. 2021.

Termin autizam najčešće koristimo za djecu i osobe koje zapravo imaju poremećaj iz spektra autizma. Poremećaj iz spektra autizma (PSA) je vrlo složen neurorazvojni poremećaj koji zahvaća sve aspekte dječje ličnosti: komunikaciju, motoriku, ponašanje i učenje. Neurorazvojni poremećaji očituju se u ranom razvojnom razdoblju, a nastaju zbog poremećaja u razvoju i/ili funkcioniranju središnjeg živčanog sustava . Do danas jako je puno provedenih istraživanja i napisanih znanstvenih radova na temu poremećaja iz spektra autizma. Viđenje autizma se mijenjalo kroz godine i dijagnostika je napredovala, tako sada imamo više informacija o ovom poremećaju. Autizam je stanje koje traje cijeli život, a ne bolest koja se može izliječiti. Dijagnoza se postavlja uz pomoć dijagnostičkih kriterija prema aktualnim priručnicima. Više o ovoj temi pročitajte OVDJE. Pod Opširnije pogledajte video Kako prepoznati rane znakove autizma.

Pripremila: Diana Burazin, prof. logoped.

Priloženi dokumenti:
hld logopedski vodic za web.pdf