« Travanj 2024 »

Ovaj mjesec: 1980
Grad Solin - grad prijatelj djece
Autor: Đuro Baloević, 24. 11. 2015.

U organizaciji Središnjeg koordinacijskog odbora akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece“ u petak 20.11.2015. godine u Starogradskoj vijećnici Skupštine Grada Zagreba održano je godišnje Savjetovanje koordinatora akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece“. Na Savjetovanju su se okupili brojni predstavnici iz gradova i općina koji sudjeluju u Akciji te državnih, gradskih i općinskih tijela, ureda i ustanova, djeca iz Dječjih vijeća i Dječjih foruma koji provode i podupiru ovaj program u Republici Hrvatskoj. Gradu Solinu je svečano uručena prestižna titula Grad Solin prijatelj djece.

Svečanu titulu gradonačelniku Blaženku Bobanu i predsjedniku Gradskog vijeća grada Solina Renatu Prkiću, zamjeniku gradonačelnika Daliboru Ninčeviću te voditeljici Koordinacijskoga odbora Grada Solina za akcije Gradovi prijatelji djece Radojki Bućan, ravnateljima solinskih osmoljetki Vesni Ružić i Đuri Baloeviću te predstavniku solinskih izviđača Igoru Spetiču uručili su predsjednica Središnjeg koordinacijskog odbora akcije Gradovi i općine prijatelji djece Aida Salihagić Kadić.

Uz predsjednicu Salihagić Kadić, Gradu Solinu čestitali su sa starogradske zagrebačke govornice u ime domaćina gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić, predstojnica UNICEF-ova ureda u Hrvatskoj Valentina Otmačić, Ivana Milas Klarić iz Ureda pravobraniteljice za djecu, dr.sc. Arijana Mataga Tintor u ime članica radne skupine Ministarstva socijalne politike i mladih.

Svakako treba napomenuti kako ovu prestižnu titulu gradovima dodjeljuju uz Savez društava naša djeca Hrvatske i Hrvatsko društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju, Ured UNICEF-a, Udruga gradova i Udruga općina i koordinatora iz gradova i općina, a sve na temelju izvještaja Prosudbene komisije i provedene rasprave koje je ustanovilo da je Grad Solin uspješno ostvario programske zahtjeve i propozicije.

Nadalje ovaj počasni naziv je najviše javno društveno priznanje svima koji su u Gradu zaslužni:
-za ostvarivanje prava i potreba djece priznatih u Konvenciji UN o pravima djeteta
-za postignutu uzornu skrb u svim područjima života djece
-za osmišljeno ostvarivanje aktivnosti djece i za djecu
-za učinke koji unapređuju i uljepšavaju život djece

Uz počasnu titulu Grad Solin je dobio i priznanje za uspješno provedenu Naj-akciju u 2015. pod nazivom Mjesec obitelji u Gradu Solinu, koja je uspješno provedena od strane lokalne uprave i svih subjekata i udruga na području Grada Solina. Ovo je drugo takvo priznanje za Grad Solin, naime i u 2013. Grad Solin je nagrađen Poveljom za uspješnu akciju pod nazivom Da sam ja gradonačelnik.

Ovom počasnom titulom Grad prijatelj djece, Grad Solin kao najmlađi Grad u Republici Hrvatskoj samo je utvrdio da je Grad po mjeri djeteta, mjesto u kojem djeca imaju ugodan život gdje se ostvaruju prava djece te da im se daje podrška na lokalnoj razini i ono najvažnije - pravo glasa.

Nadalje, ovaj počasni naziv obvezuje Grad Solin da navedene domete nastavi i održava istim opsegom i kakvoćom, jer ovo nije kraj. Grad Solin mora i dalje, kao i svi ostali gradovi koji nose ovaj prestižni naslov, raditi na dobrobit svojih najmlađih stanovnika.

Radojka Bućan

Izvor: http://www.solin.hr/index.php/novosti-aktualno-solin/item/2357-gradu-solinu-dodijeljena-prestizna-titula-grad-solin-prijatelj-djece

U privitku možete preuzeti pročitati kratko izvješće Povjerenstva o prihvaćanju kandidature Grada Solina za stjecanje statusa Grad prijatelj djece.

Kandidati_-_Solin_-_kratki_izvjestaj.docx (27.52 KB)