« Travanj 2024 »

svibanj 2015. - Zvuci iz davnina - Hrvatska tradicijska glazba
Autor: Đuro Baloević, 18. 5. 2015.

18. i 20. svibnja 2015. godine u prostoru školske športske dvorane, u suradnji s Glazbenom mladeži Split, održane su dvije predstave za učenike 5.-ih i 6.-ih razreda škole.  Oliver Rogošić, kolekcionar tradicijskih glazbala, animator i glazbenik, kroz bajke i glazbu predstavlja učenicima stara glazbala i našu tradiciju želi očuvati za budućnost.

ZVUCI IZ DAVNINA Hrvatska tradicijska glazbala voditelj: Oliver Rogošić

Strasni kolekcionar hrvatskih tradicijskih glazbala, vrsni animator i pravi glazbeni čudotvorac, Oliver Rogošić, ispunit će nakratko vaš vrtić slikama i zvucima iz davnina, mistikom starih vremena koja nezasluženo tonu u zaborav. Kroz priče iz bajki, nastojat će što zanimljivije predstaviti instrumente, te to kao nešto svoje i nadasve lijepo sačuvati za budućnost.

O voditelju programa: Rođen 1967. u Splitu, prve žičane instrumente svira već u osnovnoj školi. Od 1988. neprestano svira u orkestrima Kulturno-umjetničkih društava “Brodosplit”, mandolinskom orkestru “Jedinstvo”, “7 Kaštela”, “Ante Zaninović” te “Pleter”. S KUD-om “Jedinstvo” osvaja III nagradu na Svjetskom folklornom festivalu u Dijonu (Francuska). Član je narodnog orkestra Udruge Makedonaca «Makedonija», te povremeno surađuje i s orkestrima drugih udruga («Salona», «Filip Dević», «Split», «Branimir 888», «Jadro» i dr.). Surađuje i nastupa s brojnim klapama («Cambi», «Jedinstvo», «Lura», «Kamen»,…). S mandolinskim kvartetom klape «Cambi” snima njihov prvi CD «Lipa slika», te se 2002. predstavlja na svjetskom «EBU International Folk festivalu» u Hamburgu. Surađuje s world-music bandom «Tamboo» i glazbenim sastavom «Suveniri» s kojim snima i CD «Tradicionalni plesovi Dalmacije». Educira se na seminarima i školama folklora, a povremeno i sam održava edukacije na temu hrvatskih tradicijskih glazbala (Vojvodina, 2007.). Jedini je član Hrvatskog gajdaškog zbora porijeklom iz cjelokupne južne Hrvatske. Okušao se u dramskoj umjetnosti, svirajući tradicijska glazbala u predstavi «Alkestida» HNK «Split» (Splitsko ljeto 2004.). Svira četrdesetak različitih glazbenih instrumenata.

Izvor: http://www.gmsplit.hr/brosura2015_web.pdf