« Ožujak 2024 »

11. studenoga 2014. - Blagdan Sv. Martina
Autor: Đuro Baloević, 6. 11. 2014.

Sveti Martin je prvi svetac koji nije bio mučenik. Rođen je kao sin rimskog tribuna u Sabariji, u današnjoj Mađarskoj oko 316. godine, Školovao se u Italiji gdje se po prvi puta susreće s kršćanima i njihovom vjerom. Protiv svoje volje postaje vojnik, po želji oca i iz tog razdoblja imamo zgodu kada siromahu daje dio svoga plašta jer kod sebe nije imao novaca. Završivši vojnu služnu Martin je zaređen za redovnika i na kršćanstvo pridobiva svoju majku. 4. srpnja 372. godine je posvećen za biskupa Toursa u Francuskoj.

Zaštitnik je Francuske, vinara, vinogradara, vojnika, konjanika, izliječenih alkoholičara, uzgajivača konja i gusaka, papinske garde, mnogih mjesta u Europi i Hrvatskoj, uključujući  i naš Vranjic.

Sveti Martin, biskup

Sveti Martin je prvi svetac koji nije bio mučenik. Rođen je kao sin rimskog tribuna u Sabariji, u današnjoj Mađarskoj oko 316. godine, za vladavine rimskoga cara Konstantina I. Velikog. Školovao se u Italiji gdje se po prvi puta susreće s kršćanima i njihovom vjerom.

Protiv svoje volje postaje vojnik, po želji oca i iz tog razdoblja imamo zgodu kada siromahu daje dio svoga plašta jer kod sebe nije imao novaca. Iduće je noći usnuo Krista zaogrnuta njegovom polovicom plašta koji mu je rekao: "Ovim me je plaštem zaogrnuo Martin".

4. srpnja 372. godine je posvećen za biskupa Toursa na rijeci Loire u Francuskoj. Uvijek je bio blizak siromašnima i progonjenima zbog čega se u 27 godina biskupstva suočava sa brojnim progonima i pritiscima. Život je posvetio brizi oko jedinstva Crkve i skrbi za najpotrebnije. Siromašan, skroman i blag ušao je u nebo nakon bitke za Božju stvar koju je vodio cijeloga života.

Umire 8. studenoga 397. godine u Candesu (Saint-Matin), a pokopan 11. studenoga 397. u  Toursu. Njegov grob postaje značajno hodočasničko mjesto zapadne Europe u srednjem vijeku.

Zaštitnik je Francuske, vinara, vinogradara, vojnika, konjanika, izliječenih alkoholičara, uzgajivača konja i gusaka, papinske garde, mnogih mjesta u Europi i Hrvatskoj, uključujući  i naš Vranjic.

DANI SV. MARTINA U VRANJICU

PETAK, 07. studenog 2014.g. - U PROSTORIJAMA OŠ VRANJIC

17.00 sati PRIGODNA IZLOŽBA DJEČJIH RADOVA

SUBOTA, 08. studenog 2014.g. - U KULTURNOM CENTRU "DON FRANE BULIĆ"

- SVI SU POZVANI-

TRADICIONALNA DEGUSTUACIJA VINA

- 18.00 sati PRIJAVE (potrebno je donijeti cca 1 l crnog,bijelog ili roze vina)

-19.00 sati OCJENA VINA – nagrade za najbolja vina

-20.00 sati TOMBOLA – bogate nagrade

-20.30 sati DOMJENAK

-21.30 sati ZABAVNI PROGRAM

SAKUPLJANJE SREDSTAVA U HUMANITARNE SVRHE

NEDJELJA, 09. studenog 2014.g. - CRKVA SV. MARTINA U VRANJICU

-18.30 sati KONCERT SAKRALNIH PJESAMA VRANJIČKIH CRKVENIH ZBORAVA, KLAPA I GOSTIJU

UTOTAK, 11. studenog 2014.g. - U 10.30 sati MOLITVA PRED SPOMEN PLOČOM VRANJIČKIH ŽUPNIKA I MUČENIKA DON RADOVANA JERKOVIĆA I DON ANTE BRAŠKIĆA

POTOM SVEČANA DNEVNA MISA

- U 18.00 SATI SVEČANA VEČERNJA MISA

POZIVAMO VAS DA SVOJU NAZOČNOŠĆU UVELIČATE NAŠU PROSLAVU!!!!

GRAD SOLIN

MJESNI ODBOR VRANJIC