« Ožujak 2024 »

Grad Split - Besplatne marende učenika u OŠ
Autor: Đuro Baloević, 28. 6. 2018.

Odlukom o socijalnoj skrbi ("Službeni glasnik Grada Splita", br. 26/16., 37/17.) dana je mogućnost roditeljima da zahtjeve za besplatne marende preuzmu s web stranica Grada Splita (i škole) te da zahtjev s dokumentacijom pošalju poštom ili donesu osobno u Centralnu pisarnicu Grada.

Svim učenicima koje je prošle godine izdano rješenje o ostvarivanju prava ista su izdana do kraja osnovnoškolskog obrazovanja, pod uvjetom da se nisu promijenile činjenice i okolnosti.

Zbog toga takvi učenici  nisu u obvezi obnavljati zahtjeve, a škola će za njih Gradu Splitu dostaviti potvrde o školovanju.

Zahtjeve i dokumentaciju obvezatni su dostaviti roditelji onih učenika koji upisuju 1. razred OŠ i onih koji bi ove godine mogli steći to pravo.

Uvjeti  i obrasci zahtjeva

II. BESPLATNE MARENDE UČENIKA U OSNOVNIM ŠKOLAMA

Bilo bi dobro da učenici i njihovi roditelji već sada predaju zahtjeve i potrebnu dokumentaciju za ova prava tako da odmah na početku školske godine primaju uplate za marende. Zahtjevi onih roditelja koji se sada ne odazovu, zaprimat će se i u rujnu (na početku školske godine).

Zahtjevi s potrebnom dokumentacijom  koji budu dostavljeni nakon 30. rujna 2018. g. rješavat će se na način da će se odgovarajuće pravo priznavati od mjeseca zaprimanja predmeta i obuhvatit će odgovarajući broj mjesečnih rata do kraja nastave u školskoj godini 2018./2019.

U člancima 11. i 12. Odluke o socijalnoj skrbi utvrđeni su uvjeti i postupci ostvarivanja prava na besplatne marende.

Članak 11.

1. Pravo na besplatnu marendu u osnovnoj školi može ostvariti učenik ako jedan roditelj/skrbnik/udomitelj ima prebivalište na području Grada Splita uz jedan od dodatnih uvjeta:
  • dijete čija obitelj ima rješenje Centra o priznatom pravu na ZMN,
  • dijete hrvatskog ratnog vojnog invalida ili mirnodopskog vojnog invalida ili civilnog invalida rata s utvrđenim stupnjem invaliditeta od 70% i većim,
  • dijete samohranog roditelja sukladno određenju pojma iz ove Odluke,
  • dijete iz obitelji s troje i više djece pod uvjetom da prima dječji doplatak,
  • dijete iz obitelji u kojoj su oba roditelja/skrbnici nezaposleni,
  • dijete sa teškoćama u razvoju sukladno određenju pojma iz ove Odluke.
  1. Pravo na besplatnu marendu može ostvariti i učenik koji je rješenjem Centra smješten u udomiteljsku obitelj ili socijalnu ustanovu.
  2. Zahtjev s potrebnom dokumentacijom kojom se dokazuje ispunjavanje uvjeta iz stavaka 1. i 2. ovog članka roditelj/skrbnik/udomitelj učenika mogu:
  • poslati poštom Upravnom tijelu,
  • osobno donijeti u centralnu pisarnicu Grada Splita.
  1. Upravno tijelo donosi rješenje o sufinanciranju marende učenika u osnovnoj školi, a u izreci rješenja utvrđuje se visina sufinanciranja s mjesečnim iznosom od 150,00 kuna, kao i razdoblje ostvarivanja prava (od mjeseca podnošenja zahtjeva do kraja nastave u školskoj godini). Odobreni iznos isplaćuje se mjesečno na tekući/žiro račun jednog od roditelja/skrbnika/udomitelja. Da bi učenici tijekom cijelog osnovnoškolskog obrazovanja primali mjesečni iznos za marendu, roditelj/skrbnik/udomitelj dužni su na početku nove školske godine uz uvjerenje o upisu u slijedeći razred dostaviti i novu dokumentaciju kojom dokazuju da učenik i dalje ostvaruje jedan od uvjeta iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.

Upravni odjel za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu dostavio je školi popis svih učenika škole koji su ostvarili pravo na besplatnu marendu. U slučaju da se za besplatne marende prijave učenici koji su ostvarili pravo navedena prava, a ne plaćaju školi marende, škola je dužna obavijestiti Grad Split koji će prestati uplaćivati novac roditeljima.

U privitku možete preuzeti obrazac Zahtjeva za besplatne marende.

zahtjev_za_besplatne_marende.doc (39.50 KB)