Novinarska grupa u redakciji Solinske kronike

Dana 9. lipnja 2017. Novinarska grupa naše škole posjetila je redakciju Solinske kronike. Postavivši im poneko pitanje, pobliže smo se upoznali s nastajanjem novina i novinarskim poslom. Novinarka Marijana Batarelo-Jelavić ispričala nam je pokoju smiješnu zgodu iz njene dugogodišnje karijere. Fotograf Jakov Teklić rekao nam je koliko je fotografija važna u novini! Na samom kraju druženja smo se fotografirali i dobili po jedan primjerak zadnjeg broja Solinske kronike.

Evo što su nam odgovorili na naša pitanja:

Kako pronalazite informacije za novine?

Kada ste novinar jednostavno morate konstantno živjeti kao novinar odnosno morate biti povezani sa svima, imati svačiji broj. Nerijetko  se ljudi sami javljaju i šalju neke nove vijesti koje mi naknadno istražimo. Moramo često, mi novinari, biti dosadni i zvati po sto puta na dan kako bi došli do nekih informacija jer ljudi su u današnje vrijeme jako zauzeti. Novinar uvijek mora biti spreman pogotovo zbog fotografije i trenutačnog dojma s neke situacije pa moramo pretrpjeti i kišu i najjače sunce. Jako je teško proći kroz Solin bez da vam se netko javi i ispriča još jednu ,,slatku“ vijest.

Je li stresno javno objavljivati članke?

U pisanju je jako važna sigurnost, tj.  da je ono što napišeš  – prije nego što se objavi -  potpuna istina. Važno je pratiti i pozorno slušati sugovornika ili osobu koja daje izjavu. Sve to može biti stresno.

Što napravite kada vam nedostaje materijala za Solinsku kroniku?

Tada započinjemo "istraživačko novinarstvo", tj. sami dođemo do nekih zanimljivih priča. Novinarski posao nema fiksno radno vrijeme nego se radi 24 h na dan. Mi u svemu tražimo priču i ideje. Tamo gdje nitko ne vidi priču, mi je moramo vidjeti i učiniti je zanimljivom našim čitateljima. U ovom poslu je bitno ostvarivati kontakte s ljudima i nakon nekog vremena se postigne to, da ljudi zovu tebe, a ne samo ti njih. Ljetni mjeseci i prvi mjesec su najteži jer je sezona "kiselih krastavaca", odnosno nemamo puno sadržaja.

Možete li se zamisliti u drugom poslu?
Jednom sam radila u računovodstvu, ali nikada ne bih promijenila svoj posao. Uvijek je zanimljiv i u kontaktu sam s novim ljudima.

Zašto je važna fotografija u novinama?

Fotografija je u ovome poslu vrlo važna. Ona treba biti dinamična jer mora privući čitatelje da pročitaju članak. U slučaju nevremena, iznad fotoaparata držimo kišobran kako se ne bi  oštetio fotoaparat i kvaliteta slike.